Sipariş vermek için Çevrimiçi Alışveriş'i ziyaret ediniz.

Yataklamalar

Hidrolik ve pnömatik sistemlerin uzun süre sorunsuz çalışmalarında, kullanılan yataklama elemanlarının önemli etkileri bulunmaktadır. Hidrolik ve pnömatik silindirlerde eksene dik gelen kuvvetler, sistem üzerinde bir takım momentler ve kuvvetler yaratacaktır. Sistemde oluşan bu moment ve kuvvetleri karşılayacak, onların olumsuz etkilerini yok edecek yataklama elemanlarına ihtiyaç vardır. Yataklama elemanları, piston başı ile boru veya mil ile boğaz takozu arasında metal yüzeylerin birbirlerine temas ederek zarar görmelerini engellerler.

Rulmanlar

Rulmanlar genel olarak hareket yolları ile entegreli iki rulman bileziğinden oluşurlar. Yuvarlanma elemanları bilezikler arasına yerleştirilirler ve hareket yolları üzerinde yuvarlanma hareketi yaparlar. Yuvarlanma elemanları bilyalar, silindirik masuralar, iğne masuralar, konik masuralar veya fıçı masuralar olabilir. Yuvarlanma elemanları genel olarak, elemanları birbirlerinden üniform bir mesafede tutan ve birbirleriyle temas etmelerini önleyen bir kafes yardımıyla yönlendirilirler. İğne masuralı rulmanlar ve faturasız oynak makaralı rulmanlarda, kafes ayrıca yuvarlanma elemanının ekseninin doğru şekilde konumlandırılmasını sağlar. Rulmanların parçalarına ayrılabildiği durumlarda, kafes yuvarlanma elemanlarını bir arada tutar ve rulmanların daha kolay şekilde monte edilebilmesini sağlar. Özel uygulamalar için, kafessiz sık dizili bilya, silindirik masuralar veya iğne masuralardan oluşan rulmanlı da kullanılabilir.

Burçlar

PTFE ve kurşun karışımı yüksek basınç ve ısı altında, çelik üzerine sinterlenmiş gözenekli bronz tabakaya emdirilir. Mekanik açıdan güçlü çelik tabaka ile düşük sürtünme seviyeli PTFE 'den oluşan kayar tabaka ve bu iki tabakayı birbirine kuvvetle bağlayan, çalışma esnasında oluşan ısıyı dağıtan bronz tabaka, son derece önemli özelliklerde kendinden yağlamalı komposit bir yataklama elemanı oluşturur ve bir daha yağlama gerektirmez.

İlk çalışma sırasında PTFE ve kurşun karışımından oluşan tabakanın bir kısmı, çalıştığı yüzeye sıvanır ve bir film oluşturur. Böylece pürüzsüzlük sağlanır ve düşük sürtünme katsayısına sahip bir çalışma yüzeyi oluşur. Bu aşamadan sonra alttaki bronz tabaka, kayar yüzeyde farklı bölge ve büyüklüklerde yavaş yavaş belirmeye başlar. Kullanım ömrünün sonuna geldiğinde bronz tabaka, bu yüzeyin %70-90 'ını kaplamış olur.

Teknik Detaylar

Ø Aralığı Yük Sıc. Aralığı Hız
6 - 2000 mm 120 N/mm² statik, 90 N/mm² dinamik –60°C +130°C 6 m/s
0,250 inç - 79 inç 17400 psi statik, 13050 psi dinamik -75°F +270°F 20 ft/s
© 2018 Eksen Oil Seals®